Wszystko o zdrowej diecie. Dieta dla Ciebie. Jaka powinna być Twoja dieta?
Kategorie: Wszystkie | witaminy
RSS
sobota, 06 listopada 2010

Co to jest "dieta"? Co oznacza to kontrowersyjne słowo, często używane w niewłaściwym znaczeniu, wprowadzające wiele zamieszania do życia wielu osób, niekiedy bezwzględnie wykorzystywane przez różnorakich żywieniowych guru, pragnących sprzedać nam swój rzekomo idealny produkt nazywany "dietą-cud" czy "rewelacyjną dietą".

Co zatem oznacza słowo "dieta"?

Bardzo często używamy tego słowa do opisania planu żywieniowego ukierunkowanego na utratę wagi. Tak naprawdę, pojęcie diety odnosi się do pożywienia jakie spożywamy w ciągu naszego dnia lub tygodnia. Im bardziej Twoja dieta jest zbilansowana i pożywna, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz zdrowy - taka jest przynajmniej powszechna opinia. Niestety wiele osób na tej opinii poprzestaje i nie podejmuje wysiłku zagłębienia się w arkana rozległej wiedzy dotyczącej właściwego sposobu odżywiania. W kolejnych postach będę przekazywał wiedzę na temat tego co oznacza "właściwa dieta" i jak ją utrzymać.

Wracając do pojęcia diety, należy powiedzieć, że można mówić o diecie indywidualnej a także diecie zbiorowej. Dieta dotycząca większych populacji powstaje pod wpływem wielu czynników, takich jak geografia, klimat, dostępność produktów, kultura czy religia. Dieta indywidualna jest ponadto uwarunkowana takimi czynnikami jak status społeczno-ekonomiczny, osobiste preferencje czy uwarunkowania zdrowotne.

Aby podtrzymywać życie, diety muszą dostarczać niezbędnych ilości energii, protein, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Różne diety kładą nacisk na inne sposoby dostarczania wspomnianych substancji, przyjmują także różne wykładnie dotyczące właściwych proporcji. Bez względu na szczegóły, za każdą dietą stoi ta sama filozofia: dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji w ilosci wystarczającej do rozwoju, przetrwania i reprodukcji.

C.D.N.

Tagi: dieta
01:08, skutecznadieta
Link Dodaj komentarz »

Witam serdecznie!

Nazywam się Marcin Grzegorz Piątkowski. Interesuję się tematyką diety od wielu lat. Już dawno temu dzięki własnym obserwacjom potwierdzonym w późniejszym czasie wnioskami wielu dietetyków i lekarzy oraz wszelkiej maści specjalistów od zdrowia, doszedłem do wniosku, że dieta odgrywa fundamentalną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Los nie poskąpił mi chorób we wczesnym okresie mojego życia i fakt ten zmotywował mnie do szukania diety optymalnej, gwarantującej prawidłowy rozwój organizmu i zapewniającej pełne zdrowie. W kolejnych postach będę dzielił się z Wami, moi drodzy czytelnicy własnymi odkryciami, pomysłami, a przede wszystkim rozległą wiedzą jaką  udało mi się zdobyć dzięki lekturze wielu pouczających publikacji na temat diety i zdrowia.

Życzę owocnej lektury!
jabluszko

00:20, skutecznadieta
Link Dodaj komentarz »
1 , 2